Evde Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı

Düzgün bir cilt bakımı için doğru bir yol izlemelisiniz. Yüzünüzü temizlemek ve cildinizi korumak için en iyi yol doğru nemlendiricileri ve güneş koruyucuları seçmekten geçer. Cilt bakımı için denenmiş ve iyi sonuç alınmış kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Yanlış ve kalitesiz bir ürün seçimi geri dönüşü olmayan sonuçlara götürebilir.
Cildiniz için dört adımlık pratik cilt bakımına başlamadan önce; cildinizin türünü bilmeniz gerekir. Cilt bakımınız için cilt yapınızın bilinmesi çok önemlidir. Örneğin kuru ciltler, yağlı ciltler, güneşte hasar görmüş ciltler vb. gibi…Siz cildinizin hangi türe girdiğini tespit etmelisiniz.

Dört Adımlık Temel Cilt Bakımı

1- Temizleme
Bu en temel işlemdir. Cilt tipinize en uygun temizleyici seçin. Bunu herhangi bir eczaneden temin edebilirsiniz. İyi bir cilt temizleyici için çok para harcamanıza da gerek yok
aslında. Ama sabun cildinizi kurutacağından iyi bir temizleme tercihi olmayacaktır. İyi bir temizleyici ile temizlendikten sonra yüzünüzü sabah ve akşamlarısoğuk veya ılık su ile
yıkarsanız bu cildinizdeki gözenekleri açacağından olumlu etki gösterecektir.

2- Peeling
Bu insanların çoğunun haftalık cilt bakımlarında atladıkları ama olmazsa olmaz bir adımdır. Ancak düzgün ve pürüzsüz bir cilt görünümü için peeling şarttır. Peeling kesinlikle çok işe yarayan bir işlemdir. Çünkü eksfoliasyon dediğimiz yani cildimizin üzerini kaplayan ölü deri tabakasından kurtulmanın tek yolu peeling yapmaktır. Bu adımı değişik ürünlerle yapabilirsiniz. (Peeling Ürünleri) Çok farklı peeling ürünleri mevcuttur.Cildin ölü tabakasını temizlemek için çeşitli yollar vardır. Doğal peelingler, mikrodermabrazyon, kimyasal peelingler ve retinoidler vs. gibi…

Erkeklerin cildinin kadınlara oranla daha canlı ve pürüzsüz olması onların hemen hemen hergün düzenli bir şekilde traş olmaları ile ilgilidir. Erkekler traş olurlarken sadece sakallarını temizlemezler. Aynı zamanda cilt üzerini kaplayan ölü deri hücrelerini de temizlerler. Ölü deriler (epiderm) pul pul dökülür.

3- Nemlendirici
Cildinizin tipi ne olursa olsun (kuru, yağlı) mutlaka nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Cildiniz yağlı olsa bile iyi bir temizlemeden sonra nemlendirici işe yarayacaktır.

4- Koruyucu Güneş Kremleri
Birçok cilt bakım uzmanı ve dermatoloğun üzerinde hemfikir oldukları bir diğer konu ise koruyucu güneş kremlerinin gerekliliğidir. Koruyucu güneş kremleri cilt bakım rejimlerinin en önemli tamamlayıcı unsurudur. Sadece yaz aylarında güneş ışınlarının kuvvetli olduğu zamanlarda değil kışın bulutlu bir günde bile atmosfer içerisinde bulunan UV Işınları (Ultraviyole) cildinize zarar verebilecek güce sahiptir. Bu yüzden sağlıklı bir cilt görünümü için yapmış olduğunuz cilt bakımınızı mutlaka koruyucu güneş kremleri ile tamamlayın.

Kişisel Bakımda  “TARÇIN”  Mucizesi

Untitled-1

Tarçın en çok tüketilen baharatların başında gelmektedir. Tadı, kokusu ve faydaları ile tarçın vazgeçilmezdir. Sayısız faydası olan tarçın aynı zamanda cilt bakımının da önemli bir parçasıdır. Günlük cilt bakımlarına kombin olarak 2 hafta bir yapılabilecek uygulamalar ile çeşitli tarçın tonikleri, peelingleri ve maskeleri yapılabilir.     Tarçın Nasıl Üretilir?    Tarçın, tarçın ağacı kabuğudur. Bu ağacın kabuğu olan tarçının 2 ... Devamını Oku »

EVDE CİLT BAKIMININ 5 ALTIN KURALI

Untitled-1

Cildimiz için kullanabileceğimiz kozmetik ve bakım ürünlerinin reklamlarında bir çok slogan duyarız. Bu sloganların hepsi de cildimizin çok önemli ve estetik görüntümüzün en değerli parçası olduğuna yöneliktir. Kesinlikle cildimiz estetik görüntümüz için çok önemlidir.  Cildimizin bakımlı olması  sadece estetik görüntümüz için değil deri sağlığımız için de önemlidir. Fakat cildimizin her zaman ışıltılı, pürüzsüz ve sıkı görünmesi için biraz zaman harcamak, ... Devamını Oku »

CİLDİNİZİ BAHARA HAZIRLAYIN

Untitled-1

Kış aylarında cildimiz yoğun bir bakıma ihtiyaç duyar. Çünkü kış aylarında havanın soğuk, kuru, sert olması nedeni ile cilt kurur, dökülür ve çatlar. Bu nedenle kış aylarında cilt bakımı çok önemlidir. Fakat kış aylarından sonra da cilt bakımına özen göstermek ve cildi hazırlamak önemlidir. Çünkü kış aylarında gerilen, kuruyan cilt, yaz aylarına geçiş dönemlerinde yani bahar aylarında birden ılık havaya ... Devamını Oku »

BEBEKSİ ELLER İÇİN EL BAKIMININ KURALLARI

Untitled-1

Eller estetik bir görüntünün, temiz, bakımlı bir duruşun en önemli göstergesidir. Yumuşacık, çatlaksız, nemli eller, bakımlı tırnak etleri, aynı boydaki bakımlı tırnaklar bakımlı eller için önemlidir. İçinde buludnuğumuz aylar da elleri olumsuz etkileyen zamanlardır. Çünkü eller kurur, kurumaktan dolayı çatlar, tırnaklar vitaminsiz kalır.  Vitaminsiz kalan tırnaklar, katmanalrına ayrılır, çabuk kırılır, uzamaz ve renkelrinde değişimler olur. Bunların yaşanmaması ve iyileştirilmesi için ... Devamını Oku »

KIŞ AYLARINDA CİLT BAKIMINIZI İHMAL ETMEYİN

Untitled-1

Kış ayları cildimizin kuruluk problemini en yoğun  yaşadığı aylardır. Bu zamanlarda, cildi korumak nemlendirmek çok önemlidir. Cildi nemlendirmek için su bazlı nemlendirici kremler kullanılabilir, evde uygulanabilecek kolay bitkisel maskeler yapılabilir ve medikal cilt bakımı uygulanabilir. Cilt Nemlendirme Maskeleri Lavanta Maskesi : Lavanta maskesi hem cildinizi hem nemlendirerek korur hem de teninizde doğal bir parfüm etkisi yaratır.  Lavanta maskesi için, soda,  ... Devamını Oku »

TEN RENGİNİZİ AÇMAK İSTİYORSANIZ BU MASKE TAM SİZE GÖRE

Untitled-1

Bazen ten rengimizden hoşnut kalmayız. Doğuştan, yapısal veya dış faktörlerin etkisi ile ten rengimiz istediğimizden daha koyu olabilir veya aynaya baktığımızda daha karanlık bir izlenim görebiliriz. Bu durumda kısa ve pratik çözümlerle daha aydınlık bir cilt isteriz. Tarif edeceğim bu maske ile daha aydınlık bir cilde sahip olabilirsiniz. AĞARTICI ( RENK AÇICI ) MASKE TARİFİ Öncelikle malzemelerimizden bahsedelim. -Yeşil limon ... Devamını Oku »

CİLT BAKIMINDA NEMLENDİRİCİNİN ÖNEMİ

cilt-bakimi-temp

Cilt bakımı, cilt sağlığımız ve estetik görüntümüz için çok önemlidir.Bu nedenle  aralıklarla yaptırdığımız profesyonel cilt bakımının yanı sıra günlük bakımda cildimiz için hayati önem taşır neredeyse. Çünkü biz kadınlar için güzel bir cilt estetik görüntümüzün en önemli ögesidir. Güzel ve sağlıklı bir cildin ilk kuralı ise temiz ve dengelenmiş bir cilttir. Dengelenmiş cilt doğru ürünler ve doğru nemlendirme ile sağlanır. ... Devamını Oku »

CİLT BAKIMINDA KİVİ MUCİZESİ

Untitled-1

  Kivi, içerdiği c vitamini ve cilde faydalı olan asitler sayesinde, cilt bakımımızda kullanabileceğimiz çok ekonomik bir malzeme olabilir. Kividen, tüketerek aldığımız vitaminlerin yanı sıra cilt üzerine haricen uygulanmasıyla  da mucizevi sonuçlar elde edilebilir. Kivi, içeriği sayesinde kimyasal peelingin ilk adımı olarak tanımlanabilir. Yani cildi temizler, arındırır, siyah noktaları yok eder, parlak ve pürüzsüz bir cilt elde etmemizi sağlar ve ... Devamını Oku »

CİLDİNİZİ KIŞA HAZIRLAYIN

cilt-bakimi

Yaz aylarında bol sıvı tüketimi,  yaz aylarındaki beslenme şeklimiz, kullanılan güneşten koruyucu kremler ile vücudumuz hep nemli kalır ve cildimiz  kendini sıkarak koruma altına alma gereği duymaz. Bu şekilde cilt kuruluğu ve özellikle ciltte kuruluktan oluşan çatlaklar, dökülmeler yaşamayız. Fakat kış aylarında durum tersine döner. Cildimiz en çok kış aylarında deforme olur, çatlar, kurur. Bunların önüne geçmek aslında çok pratik ... Devamını Oku »

Yaz Ayları İçin Evde Yüz Maskeleri

Cilt Maskesi

Yaz aylarının gelmesiyle cilt bakımına fazla dikkat etmeye başlarız. Nedeni ise soğuk mevsimlerden çıkmamız ve cildimizi kötü hissetmemiz. Soğuklar cildimizi kurutur ve nemsiz kalır. Bu yüzden yüz maskelerini cildimizin parlaklığını, sağlıklı görünmesini geri verecektir. Yüz maskesi yaptıktan sonra kan dolaşımı artar, cilde tazelik ve genç bir görünüm gelir. Yağlanmayı azaltır, yüzümüzdeki kirliliği temizler ve daha temiz bir görüntü sağlar. Yüz ... Devamını Oku »