Anasayfa » Cilt Bakımı Nasıl Yapılır » Kişisel Bakımda  “TARÇIN”  Mucizesi
Kişisel Bakımda  “TARÇIN”  Mucizesi

Kişisel Bakımda  “TARÇIN”  Mucizesi

Tarçın en çok tüketilen baharatların başında gelmektedir. Tadı, kokusu ve faydaları ile tarçın vazgeçilmezdir.

Sayısız faydası olan tarçın aynı zamanda cilt bakımının da önemli bir parçasıdır. Günlük cilt bakımlarına kombin olarak 2 hafta bir yapılabilecek uygulamalar ile çeşitli tarçın tonikleri, peelingleri ve maskeleri yapılabilir.

tarçın    Tarçın Nasıl Üretilir?   

Tarçın, tarçın ağacı kabuğudur. Bu ağacın kabuğu olan tarçının 2 türü vardır. Bunlar,

- Cassia tarçın
- Seylan tarçın.

*-Bu tarçın türlerinden Seylan tarçın içeriği sağlık açısından daha  faydalı olan  tarçındır. Çünkü seylan tarçın kan değerlerini ve şekeri dengelemekte oldukça  başarılıdır.

Çeşitli doğal  bileşenler içeren tarçın bu nedenle insan için önemli bir baharattır.

Tarçın ve Cilt Bakımı

Tarçın hem cilt bakımında hem de diş bakımında kullanılabilir.  Tarçın ciltte ferahlatmakta, hücreleri kuvvetlendirerek destek sağlamada, ölü hücreleri arındırmakta, gözenekleri toparlamakta ve  diş beyazlatmada faydalıdır.

Tarçını pratik şekilde  kişisel bakımınıza dahil edebilmek için size birkaç öneri.

- Tarçın maskesi: Küçük bir kapta bir miktar bal ve tarçını karıştırın bu karışımda tarçın ağırlı olsun. Sonra yıkayıp duruladığınız temiz cildinize bu  maskeyi sürün ve 15 dakika bekledikten sonra yıkayın. Ardından  her gün kullandığınız nemlendirici kreminizi sürün.  honey-jar

- Tarçın kremi: Günlük el kreminiz içine 2 -3 damla tarçın yağı ilave edip çalkalayın. Kreminizi herzaman kullandığınız gibi kullanmaya devam edin. Bunun yanı sıra cilt bakımınızdan sorna yüzünüze ve vücudunuza sürdüğünüz su bazlı, yağsız nemlendirici krem için de aynı şeyi yaparak yüz ve vücut bakımınıza tarçını ekleyebilirsiniz.

- Tarçın serumu: Günlük cilt bakımı yaparken, cildinizi cilt tipinize uygun olan bir yıkama jeli yıkayıp, tonik ile temizledikten sonra, tarçın serumu uygulanabilir. Cilt bu serumu bir süre emdikten sonra cilt yıkanır ve günlük nemlendirici krem sürülerek tarçın serumu bakımı tamamlanır. Tarçın serumu yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler, tarçın yağı, tarçın ve e vitamini. Bu 3 malzeme cam bir şişede karıştırılır ve temiz cilt üzerine uygulanır. 20 dakika beklendikten sonra durulanır ve nemlendirici sürülür. Bu karışım yüz, el ve vücut için uygundur.

- Tarçınlı selülit serumu: Bu serum duşta uygulanmalıdır. Bu şekilde etkisi daha net görülebilir. Bunun mantığı da duşta gözeneklerin açılması ve sürülen serumu bu gözeneklerin daha iyi emmesidir.  Serum uygulandıktan sonra 10 dakika beklenir ve önce ılık su sonra soğuk su ile uygulama alanı yıkanmalıdır. Tarçınlı selülit serumu için ihtiyacınız olan malzemeler, limon suyu, porakal yağı, tarçın yağı, tarçındır. Cam şişe içine 1 limon suyu, 10 damla portakal yağı, 10 damla tarçın yağı ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırın. Duşta açılan gözenekler ile birlikte selülitli alana bu serumu uygulayın. Düzenli kullanımda selülit görüntüsü azalacaktır.

Greek-Yogurt - Tarçın peeling: Bir kapta tarçın, toz şeker ve yoğurdu karıştırın. Tarçın ve toz şekerin  ağırlıklı olduğu bu karışımda yoğurt kıvam vermek ve ciltteki akne, aşırı yağlanma,  kuruma, matlaşma gibi problemlerin çözümü için yer almaktadır. Tarçının etkisi ile  birleşen yoğurt,  yine tarçın ve toz şekerin ölü hücreleri peeling etkisi ile almasından  sonra cilde rahat nüfuz ederek cilt bakımı sağlar.

- Tarçın ile diş beyazlatma: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ıslak diş fırçanıza tarçın  dökün ve dişlerinizi taçın ile iyice fırçalayın. Sonrasında ağzınızı çalkalayın. Düzenli  kullanımda dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>