Anasayfa » Genel » AYAK BAKIMI
AYAK BAKIMI

AYAK BAKIMI

Ayaklarımız estetik görüntümüzün ve nasıl bir güzeliik, temizlik anlayışımızın olduğunun göstergesidir. Bu nedenle hem estetik görüntü için hem de kişisel bakım ve ayak sağlığı için ayak bakımı çok önemlidir.

Kurumayan, çatlak görütüsü sergilemeyen, tırnakları eşit ve doğru kesilmiş, tırnak batması ve tırnak mantarı problemi olmayan, yumaşacık ve canlı bir ayağa sahip olmak zor değil. Bunun için biraz zaman ayırmanız yeter…

Ayak Bakımında İlk Adım                                      

Ayak bakımında ilk adım, tırnak mantarı ve tırnak batması problemi söz konusu ise bu problemlerin profesyonel yardım alınarak çözümlenmesidir. Bu şekilde  sağlık sorunları ortadan kaldırılmalıdır. Tırnak mantarı ve tırnak batması problemleri için kliniklere, bu işi profesyonelce yapan güvenilir yerlere başvurmalısınız. Çünkü mantar ve batık sorunlarının tedavisi için en önemli kriterlerin başında tecrübeli bir uygulayıcı ve steril bir ortam gelmektedir. Özellikle de uygulama aletlerinin mutlaka sterilize edilmiş olması gereklidir.

*- Tırnak batığı probleminizi kendiniz çözümlemeye çalışmayın. Bu şekilde yanlış tırnak kesimi yaparak batık probleminin daha da kötü bir hal almasına sebep olabilirsiniz.

İkinci Adım

Söz konusu bakım uygulamasında ikinci adım profesyonel bakımdır. Yaz – kış her mevsimde, ayaklar sosyal ortamlarda sergilense de sergilenmese de mutlaka periyotlar ile uzman kişilere ayak bakımı yani pedikür yaptırılmalıdır. Periyotlar ile yaptıracağınız pedikür işlemi ayak ve tırnak sağlığınız için önemlidir. Pedikür işlemleri için kendinize özel bir pedikür seti edinmenizi ve uygulamalarınızı profesyonel uygulayıcıya kendi setiniz ile yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Son Adım

Son adım ise profesyonel pedikür işlemlerinin yanı sıra günlük ayak bakımınızı kendinizin yapmanızı öneririz. Günlük bakımınız için,

- Ayaklarınızı ılık su ile yıkayın
- Ardından ayaklarınızı soğuk su ile yıkayın. Böylece kan dolaşımınız artar. Ayak derisi güzelleşir.
- Hergün bu işlemi sabah – akşam tekrarlayın ve ardından nemlendirici bir ayak kremi uygulayın.

Tırnaklarınızı pedikür periyotlarınız uzadığı zaman kendiniz törpüleyebilir ve ufak bir pedikürü kendiniz uygulayabilirsiniz.

Evde Pedikür Nasıl Yapılır ?

Tırnak batığı ve mantarı problemleri yaşamıyorsanız ya da bu problemlerinizi profesyonel yardım alarak çözümlediyseniz kendi pedikürünüzü ayak bakımınız için evinizde yapabilirsiniz.  Bunun için bir kaç malzeme ve uygulama aşaması yeterlidir. İşte evde pedikür yapımı incelikleri.

- Ayaklarınızı bekletebileceğiniz bir kaba dayanabileceğiniz sıcaklıkta sıcak su koyun ve içine 10 damla nane yağı, yarım limonun suyunu ve sıktığınız limonun kabuğunu koyun.
- Bu karışımda ayaklarınızı bekletin ve tırnaklarınızı keserek törpüleyin. Ayak tırnakları batık problemi yaşanmaması için düz ve küt şekilde kesilmelidir.
- Topuk törpüsü ile sert olan tüm bölgeleri törpüleyin.
- Hazırladığınız suda yeniden ayaklarınızı kısa bir süre bekletin ve ılık su ile yıkayın. Nemlendirici pedikür kremi sürerek pedikürünüzü sonlandırın.

Ayak Kokusu Çaresiz Değil !

Ayak kokusu kadın erkek herkesin problemi olabilir. Bütün gün çalışmak, ayakta kalmak, ayakkabı içinde ayakların havasız kalması, çorap ve ayakkabıların kalitesiz malzemelerden üretilmesi, Ayaklarda aşırı terleme problemlerinin yaşanması ne yazık ki kokuya sebep olur. Önemli olan bu sorun için çözüm üretebilmektedir. Evde uygulayacağınız kısa bakımlar ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Nasıl mı ? İşte tarifi,

- Tıpkı pedikürde olduğu bir kaba ihtiyacınız var. Bu kap içine sabah demlenmiş ve akşama kadar soğumuş, çökmük, kararmış siyah çayı biraz ısıtıp dökün. Fakat bu çayın içine, çay içer gibi sıcak su doldurmayın. Sadece demini kullanın.

- Çay içinde ayaklarınızı 15 dakika bekletin ve çay ağacı yağı ile ayaklarınıza masaj yapın ve yıkayın.

*- Bu işlemi haftada 3 gün akşamları uygulayın ve düzenli uygulamada koku probleminin yok olduğunu göreceksiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>