Anasayfa » Cilt Gençleştirme » Fraksiyonel Lazerle Cilt Gençleştirme
Fraksiyonel Lazerle Cilt Gençleştirme

Fraksiyonel Lazerle Cilt Gençleştirme

Fraksiyonel lazer, etkinliği kanıtlanmış lazer sistemlerindeki yüksek enerjiyi cilt altında veren ve bu bölgede oluşturduğu ısı ve koagulasyon nedeniyle doğal yara iyileşmesini ve kollajen sentezini tetikleyerek yeni ve sağlıklı doku oluşmasını sağlayan etkili bir lazer sistemidir. Fraksiyonel lazer teknolojisi, kollajen şeritlerin sıkılaşması sağlanırken, ileri dönemde de kollajen üretimini arttırır. Böylece daha taze bir cilt görünümü, ciltte sıkılaşma, izlerde ve lekelerde azalma, ince kırışıklarda azalma sağlanır.

Fraksiyonel lazerler ile kişinin ihtiyacına ve probleme yönelik olarak cilt yenileme ve canlandırma , kırışıklık tedavisi, akne izi  ve çatlak tedavisi programları uygulanabilmektedir.

Yapılan uygulamalarda;
Cildin kusurlu alanlarını derinlemesine ama kontrollü bir şekilde etkileyerek izleri siler veya küçültür. Lazerle cilt gençleştirme ve yenilemede: üst derinin ince katmanı, lazer enerjisi ile buharlaştırılırken, cildin alt katmanında kollajen üretimi arttırılır. Derinin alt tabakasına ulaşarak kollajen ve elastin liflerinin onarımını tetikleyerek, sağlıklı doku oluşumunu başlatılır; ileri dönemde de kollajen üretimini arttırır. Böylece daha taze bir cilt görünümü, ciltte sıkılaşma, izlerde ve lekelerde azalma, ince kırışıklarda azalma sağlanır.

Fraksiyonel CO2 Lazer Sonucu Ciltte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

CO2 lazer uygulaması sonrası ani olarak cilt altı kollajen liflerinde %30 oranında kısalma meydana gelir. Sonraki 1-3 aylık süreçte ise cilt altında yeni kollajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelmektedir. Tüm bunların sonucu olarak cilt gençleşmesi adlandırılan ciltte gerilme, cilt üzerindeki pürüzlerde, lekelerde ve izlerde yüksek seviyede azalma meydana gelir. Ciltteki gözenekler daralarak cildin yapısı 8-10 yıl önceki durumuna geri döner.

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması Ağrılı mıdır?

Uygulama sırasında hafif bir yanma hissi olur. Bu his lokal anestetik kremler veya soğuk hava kullanılarak daha da azaltılabilir.

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır?  

 İşlem, lokal anestezik bir krem sürülerek cildin hazırlanması ile başlar. Uygulama yaklaşık 30-45 dakika sürer. Ağrı ve acı hissedilmez. Sadece uygulama bitiminde kısa bir süre ısı artışı hissedilirki, bu esnada özel soğutucu sistemler ile kişi rahatlatılmaktadır. İşlem sonrasında yaklaşık 2 gün süren bir kızarıklık ve takiben 3 gün kadar süren minik kabuklanmalar cilt renginde koyulaşmalar görülür. Bu cildin yüzeyel ölü tabakasıdır. 5. günden itibaren alttan gelen sağlam ve yenilenmiş deri ile birlikte bu görünüm kendini parlak ve yeni bir cilt görünümüne bırakır. İşlem anında %30 oranında kollajen liflerinde gerginlik artışı meydana gelirç; bu etki kendini ciltte sıkılaşma olarak gösterir. Kollajen yenilenmesi 6 ay boyunca devam eder ve ciltteki yenilenme, sıkılaşma ve izlerdeki azalma her geçen gün artarak devam eder.

Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulaması Kaç Kez Yapılır?

Fraksiyonel CO2 lazer sisteminde seans sayısı sorunun şiddetine göre ve uygulamanın gücü ve derinlik ayarlarına bağlı olarak değişmektedir. Her uygulama sonrası ortalama %40 kadar iyileşme gözlenir. Hafif-orta derece kırışıklıklar ve izlerde bir-iki seans yeterli iken çok derin sivilce izleri ve kırışıklıklarda tedavi birkaç (3-5) seans olarak düzenlenir. Seansların sıklığı uygulama derinliğine göre değişir: tedavi yüzeysel uygulamalarda 1-1.5 ayda bir, derin uygulamalarda ise 3 ayda bir tekrarlanır.

İyileşme Sürecinin Özellikleri Nelerdir?

Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması sonrası pansuman gerekmez. Ciltte 3-7 gün süren bir kızarıklık ve bazen hafif pullanma dışında bir şikayet olmaz. CO2 fraksiyonel lazerin bu avantajı hastanın günlük yaşamına devam etmesine olanak sağlar.

Uygulama Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasta uygulama öncesi güneş ve solaryumdan 1 ay uzak kalmalıdır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (aspirin,heparin…), ışığa duyarlılığa neden olan ilaçlar (tetrasiklin, naproksen, östrojen, progesteron, doğum kontrol hapları, klorokin) alınmamalıdır. Uygulama öncesinde cildi aşındırıcı dermabrazyon ve peeling gibi tedaviler veya cilt germe operasyonu uygulanmışsa mutlaka uygulama yapan doktora söylenmelidir. Hastada geçmişte herpes (uçuk) çıkarma öyküsü var ise mutlaka uygulama öncesinde ilaç almalıdır.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamadan 1 gün sonra ılık duş alınabilir. Ödem ve inflamasyonu azaltmak için soğuk kompres uygulanabilir. Uygulama sonrası ciltte oluşabilecek kabuklanmadan korunmak için cilt nemli ve temiz tutulmalıdır. Steril gazlı bez kullanılarak cilt tuzlu serum ile temizlenmelidir. Sık sık özellikle her temizleme ve duş sonrasında önerilen özel kremler kullanılmalıdır. İlk hafta içinde bu temizleme ve nemlendirme işlemi günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır. İyileşme sonrası makyaj yapılabilir. Hastanın cilt tipine ve çevre koşullarına bağlı olarak iyileşme sonrası güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>